Պատգամավորները հանդիպել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի հետ
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաեւ ԱԺ այլ պատգամավորներ, հունիսի 21-ին հանդիպել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի եւ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են կառույցի գործառույթներին, Սփյուռքի տարբեր համայնքների, դրա առանձին հատվածների հետ համագործակցությանը, գլխավոր հանձնակատարի կատարելիք այցերին, հայրենադարձությանը, ներդրումների խթանմանը, ինչպես նաեւ ոլորտը կարգավորող օրենսդրության բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Ներկայացնելով իր աշխատանքային ուղին եւ գլխավոր հանձնակատարի պաշտոնում անելիքներն ու աշխատանքի պատկերացումները՝ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ ԱՄՆ-ում բնակվելիս մշտապես փայփայել է հայրենիքում հաստատվելու միտքը, որն այսօր, շնորհիվ ներքաղաքական փոփոխությունների, իրականություն է դարձել:
«Հայաստանն այժմ գրավիչ է դարձել»,-մասնավորապես նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ հավելելով, որ հայրենադարձության խթանման համար նպաստավոր պայմաններ են պետք, որոնցից կարեւորագույնն օրենսդրության բարեփոխումն է, այն հասկանալի դարձնելն ու տարաբնույթ խոչընդոտները վերացնելը, որոնք հանդիպում են հայրենադարձվողներին: Նրա դիտարկմամբ՝ այժմ փոքր չափով հայրենադարձություն առկա է:
Պատգամավորները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել նորանշանակ հանձնակատարին, ընդգծել համագործակցելու պատրաստակամությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը հանձնակատարի կողմից արծարծված մի խումբ հարցերի կապակցությամբ նշել է, որ արդեն իսկ օրենսդրական աշխատանքներ են իրականացվում, քննարկման փուլում է նաեւ հայրենադարձության ոլորտը կարգավորող օրենք ունենալու նպատակահարմարության հարցը: Նա կարեւորել է կառույցի կողմից իրականացվելիք աշխատանքները, որոնց հնարավորինս կաջակցեն նաեւ հանձնաժողովականները:

Депутаты встретились с Главным комиссаром по делам Диаспоры
21 июня члены Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, а также другие депутаты НС встретились с Главным комиссаром по делам Спюрка (Диаспоры)  Аппарата Премьер-министра РА З.Синаняном и руководителем Аппарата Главного комиссара по делам Диаспоры С.Анджарголян.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся функций структуры, различных общин Диаспоры, сотрудничества с ее отдельными частями, предстоящих визитов комиссара, репатриации, стимулирования инвестиций, а также совершенствования регулирующего сферу законодательства.
Представляя свой трудовой путь и планы на посту комиссара, З.Синанян отметил, что, проживая в США, всегда лелеял мечту обосноваться на родине, которая сегодня, благодаря внутриполитическим переменам, осуществилась.
“Армения сегодня привлекательна”, - отметил, в частности, З.Синанян, добавив, что для стимулирования   репатриации необходимы благоприятные условия, важнейшим из которых является реформа законодательства, его прозрачность и устранение различных препон, с которыми встречаются репатрианты. Он заметил, что ныне наблюдается небольшая репатриация.
Депутаты обратились с вопросами к новоназначенному комиссару, подчеркнули готовность к сотрудничеству.
Председатель комиссии М.Айрапетян в связи с рядом поднятых комиссаром вопросов отметил, что уже проводится законодательная работа, в стадии обсуждения также вопрос целесообразности принятия регулирующего сферу закона о репатриации. Он подчеркнул важность работ структуры, которым по мере возможности посодействуют также парламентарии.