Պատգամավորները հանդիպել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի հետ
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաեւ ԱԺ այլ պատգամավորներ, հունիսի 21-ին հանդիպել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի եւ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են կառույցի գործառույթներին, Սփյուռքի տարբեր համայնքների, դրա առանձին հատվածների հետ համագործակցությանը, գլխավոր հանձնակատարի կատարելիք այցերին, հայրենադարձությանը, ներդրումների խթանմանը, ինչպես նաեւ ոլորտը կարգավորող օրենսդրության բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Ներկայացնելով իր աշխատանքային ուղին եւ գլխավոր հանձնակատարի պաշտոնում անելիքներն ու աշխատանքի պատկերացումները՝ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ ԱՄՆ-ում բնակվելիս մշտապես փայփայել է հայրենիքում հաստատվելու միտքը, որն այսօր, շնորհիվ ներքաղաքական փոփոխությունների, իրականություն է դարձել:
«Հայաստանն այժմ գրավիչ է դարձել»,-մասնավորապես նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ հավելելով, որ հայրենադարձության խթանման համար նպաստավոր պայմաններ են պետք, որոնցից կարեւորագույնն օրենսդրության բարեփոխումն է, այն հասկանալի դարձնելն ու տարաբնույթ խոչընդոտները վերացնելը, որոնք հանդիպում են հայրենադարձվողներին: Նրա դիտարկմամբ՝ այժմ փոքր չափով հայրենադարձություն առկա է:
Պատգամավորները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել նորանշանակ հանձնակատարին, ընդգծել համագործակցելու պատրաստակամությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը հանձնակատարի կողմից արծարծված մի խումբ հարցերի կապակցությամբ նշել է, որ արդեն իսկ օրենսդրական աշխատանքներ են իրականացվում, քննարկման փուլում է նաեւ հայրենադարձության ոլորտը կարգավորող օրենք ունենալու նպատակահարմարության հարցը: Նա կարեւորել է կառույցի կողմից իրականացվելիք աշխատանքները, որոնց հնարավորինս կաջակցեն նաեւ հանձնաժողովականները:

Deputies Meet with Chief Commissioner for Diaspora Affairs
On June 21, the members of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, as well as the NA other deputies met with the Chief Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan and the Head of the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs Sara Anjargolian.
The interlocutors discussed the functions of the structure, different communities of Diaspora, the cooperation with its certain sectors, the visits to be paid by the Chief Commissioner, the repatriation, the boosting of the investments, as well as the improvement of the legislation regulating the sphere.
Presenting his working path and the works to be done and how he sees the work, Zareh Sinanyan has noted that permanently residing in the U.S. he has cheished the idea of settling in the Motherland, which today due to inner-political changes has become reality.
“Now Armenia has become attractive,” Zareh Sinanyan has particularly noted, adding that we need favourable conditions for boosting repatriation, and the improvement of the legislation is the most important one: making it understandable and eliminating various obstacles, which come across with the repatriates. To his observation, now there is repatriation in small amount.
The deputies addressed numerous questions to the newly appointed Commissioner and underlined the readiness of cooperating.
The Committee Chair Mkhitar Hayrapetyan has noted that in connection with a number of issues touched upon by the Commissioner legislative works are already implemented and the item of expediency of having a law regulating the sphere of repatriation is also at the phase of debate. He highlighted the works to be done by the structure, and the Committee members also would support them as much as possible.